Dodana: 1 luty 2007 09:26

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 09:26

V Ogólnokrajowa Konferencja Naukowa

W dniach 21-22 kwietnia odbędzie się w Białymstoku w Hotelu "Gołębiewski" V Ogólnokrajowa Konferencja Naukowa, poświęcona chorobom zakaźnym ośrodkowego układu nerwowego, zakażeniom szpitalnym, profilaktyce chorób zakaźnych oraz chorobom przenoszonym przez kleszcze.

Organizatorem Konferencji jest Klinika Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Akademii Medycznej w Białymstoku. Patronat honorowy nad Konferencją sprawuje Marszałek Województwa Podlaskiego, a patronat medialny portal internetowy "Wrota Podlasia".

Program Konferencji obejmuje:
1. Biologia molekularna we współczesnej diagnostyce chorób zakaźnych,
2. Immunologia zapalenia ośrodkowego układu nerwowego,
3. Encefalopatia wątrobowa,
4. Aspekty neurologiczne zakażenia HIV ,
5. Współczesne zagrożenie chorobami pasożytniczymi ośrodkowego układu nerwowego,
6. Chory z neuroinfekcją w Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej,
7. Medycyna XXI wieku, a zakażenia szpitalne,
8. Monitorowanie czynne zakażeń szpitalnych,
9. Grypa ludzka i grypa ptasia – zagrożenia i profilaktyka,
10. Choroba Creutzfeldta – Jakoba: - przeszłość czy przyszłość,
11. Zmiana warunków środowiskowych w Polsce, a choroby odkleszczowe (wstępne wyniki badań EDEN),
12. Gorączka wywołana Wirusem Zachodniego Nilu,
13. Świnkowe zapalenie mózgu,
14. Powikłania kleszczowego zapalenia mózgu w 15 letniej obserwacji Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji AM w Białymstoku,
15. Neuroborelioza, a stwardnienie rozsiane

Podczas konferencji szczegółowo zostanie omówiony zostanie temat tzw. choroby z Lyme. Przedstawione zostana następujące zgadnienienia na powyższy temat:
- Kleszcz, a człowiek,
- Epidemiologia chorób odkleszczowych ze szczególnym uwzględnieniem boreliozy z Lyme,
- Nowe aspekty patogenetyczne boreliozy z Lyme,
- Współczesna diagnostyka boreliozy z Lyme,
- Odrębność choroby z Lyme u dzieci,
- Boreliozowe zapalenie stawów, a rzs,
- Diagnostyka radiologiczna w chorobie z Lyme,
- Zmiany psychiczne w boreliozie z Lyme,
- Czy można wyleczyć zakażenie krętkiem Borrelia Burgdorferi

***
Informacje o organizatorze Konferencji.

Klinika Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji AMB w obecnym kształcie powstała w 1990 r., na bazie Kliniki Chorób Odzwierzęcych i Pasożytniczych AMB. Jej Kierownikiem została prof. dr hab. Teresa Hermanowska-Szpakowicz, która uprzednio pracowała w Klinice Obserwacyjno – Zakaźnej pod kierownictwem niezapomnianego prof. dr med. Piotra Boronia – pioniera zakaźnictwa na terenie Podlasia. Pracę Kliniki dzięki Sponsorom rozpoczęto od przeprowadzenia gruntownego remontu, skompletowania kadry dydaktyczno – naukowej oraz zaopatrzenia w sprzęt naukowo-diagnostyczny. Dzięki rozlicznym Sponsorom miasta Białegostoku, a przede wszystkim Okręgowej Dyrekcji Lasów Państwowych i podległym Nadleśnictwom przeprowadzono komputeryzację Kliniki.

W roku 1992 – na terenie Podlasia wybuchła epidemia kleszczowego zapalenia mózgu, a która dotyczyła głównie pracowników leśnictwa oraz rolników zamieszkałych w pobliżu lasów. Było to powodem, iż pracownicy Kliniki podjęli badania naukowe związane z powyższym zagadnieniem. Przeprowadzona w tym czasie profilaktyka w postaci szczepień ochronnych przeciwko wirusowi kleszczowego zapalenia mózgu wśród pracowników leśnictwa spowodowała, iż wyeliminowana została ta ciężka choroba z pionu pracowników wyżej wymienionego. Wykazaliśmy, iż można uniknąć choroby, a przede wszystkim jej powikłań, w postaci niedowładów lub porażeń kończyn, głównie górnych, porażeń nerwów twarzowych, zaburzeń psychicznych – stosując szczepienia, a które może wykonać każdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Szczepieniom najlepiej poddać się późną jesienią lub wczesną wiosną, aby móc bezpiecznie wędrować po pięknych polskich lasach w czasie wakacji.

Drugą chorobą, która pojawiła się równolegle z kleszczowym zapaleniem mózgu była początkowo trudna do rozpoznania, z uwagi na brak możliwości diagnostycznych – borelioza inaczej zwana chorobą z Lyme (nazwa pochodzi od miasta Old Lyme – USA). Zachorowaniom na boreliozę z Lyme sprzyjają: obecność rezerwuaru krętków B. burgdorferi, który stanowią gryzonie. Następnie rezerwuar kleszczy Ixodes oraz obecność człowieka w miejscach występowania kleszczy. Natomiast rozwojowi kleszczy sprzyjają: działania na rzecz ochrony przyrody (odtworzenie dzikich zwierząt kopytnych), rozwój rekreacji oraz turystyki. Liczba zachorowań na boreliozę z roku na rok w całej Polsce znacznie rośnie. Jednak nie we wszystkich regionach jest ona rozpoznawana, co wynika niejednokrotnie z likwidacji oddziałów zakaźnych, co utrudnia możliwość właściwej diagnostyki.

Pracownicy Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji AMB przez cały okres swojej działalności prowadzą bardzo intensywne badania naukowe nad tymi chorobami; nad ich patogenezą, kliniką, trudnościami diagnostycznymi, powikłaniami i leczeniem. Swoje spostrzeżenia i wyniki badań prezentują podczas zjazdów zagranicznych i krajowych. W ciągu 15 lat istnienia Kliniki opublikowano 174 – w tym 123 prace dotyczące chorób odkleszczowych (w języku angielskim 26) oraz 227 (128 w języku angielskim) streszczeń, w tym 179 z tematyką chorób odkleszczowych (w języku angielskim 105), podczas zjazdów i konferencji krajowych i zagranicznych.

Tematyka naukowa, którą zajmują się pracownicy Kliniki, stanowi też znaczne zainteresowanie i przedmiot badań naukowców w krajach całej Europy oraz Stanach Zjednoczonych. Nasze zainteresowanie chorobami odkleszczowymi, publikacje i udział w zjazdach zagranicznych zaowocowały propozycją współpracy z Unią Europejską, jako jedynemu ośrodkowi w Polsce, w szerokim temacie EDEN – pt.: „Choroby stanowiące zagrożenie w zmieniającym się europejskim środowisku”. Pozwoli to znacznie zwiększyć naszą wiedzę na temat zagadnień związanych z chorobami odkleszczowymi.

W badaniach pracowników Kliniki ważną rolę odgrywają również choroby odzwierzęce i pasożytnicze, a przede wszystkim: toksoplazmoza, profilaktyka wścieklizny, bruceloza, choroby wątroby.

W tym też czasie kierownik Kliniki był promotorem 20 prac doktorskich. Rozprawa doktorska pani dr med. Anny Nowickiej – Ciełuszeckiej z Oddziału Obserwacyjno – Zakaźnego SPZOZ w Hajnówce pt.: „Studium chorób przenoszonych przez kleszcze: Borelioza z Lyme i kleszczowe zapalenie mózgu w rejonie Puszczy Białowieskiej”, uzyskała pierwszą nagrodę Marszałka Sejmiku Województwa Podlaskiego za szczególne osiągnięcia na rzecz Województwa Podlaskiego. Dwóch asystentów uzyskało stopień naukowy doktora habilitowanego i dwóch kolejnych przygotowuje, prowadząc intensywne badania naukowe. Pracownicy Kliniki posiadają specjalizacje: z zakresu chorób zakaźnych, epidemiologii, medycyny rodzinnej.

Oprócz powyższych działań pracownicy Kliniki prowadzą zajęcia dydaktyczne dla studentów V roku AMB z zakresu chorób zakaźnych i pasożytniczych oraz zajęcia z parazytologii lekarskiej studentom II wydziału – Wydziału Pielęgniarstwa i Ochrony Zdrowia AMB.

Co trzy lata organizowane są przez pracowników Kliniki Ogólnokrajowe Konferencje naukowe, na których omawiane są najnowsze doniesienia z zakresu chorób zakaźnych, ze szczególnym uwzględnieniem chorób dotyczących ośrodkowego układu nerwowego.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook